Historia nauka zegarki i zegarmistrzostwo

Osoba zegarmistrza w historii zegarmistrzostwa

Osoba zegarmistrza w historii zegarmistrzostwa

Są takie miejsca naszych miast, że przechodząc czy przejeżdżając obok, może z nostalgią wspominamy “w tym miejscu był kiedyś zegarmistrz”, “tutaj kiedyś mój ojciec miał znajomego zegarmistrza, zawsze tu naprawiał swoje zegarki i domowy zegar”.

Czasami widzimy lekko przykurzone witryny okienne czynnego jeszcze punktu usługowego.
Czy to już koniec zawodu?

Czy podobnie jak zajęcia kowala, kołodzieja i wielu innych, zawód zegarmistrza skazany jest na istnienie w skansenie rzemiosła a pokazywany będzie tylko przy okazji prezentacji lokalnego folkloru ?

Analizując pozycję zegarmistrza na tle społeczeństwa od czasów narodzin i wykrystalizowania się zawodu do dnia dzisiejszego można najlepiej zaobserwować wielkie zmiany jakie zaszły w poziomie wykształcenia, pozycji finansowej, formy organizacyjnej, sposobu wykonywania czy prestiżu zawodu. Oczywiście opinia taka nigdy nie będzie w pełni trafna, a szczególnie dla czasów bardziej nam współczesnych trudna do jednoznacznego sprecyzowania. Przykładu różnego postrzegania przydatności zawodu zegarmistrza w ostatnich latach doświadczyłem osobiście, gdy po skończonych w końcu lat osiemdziesiątych poprzedniego wieku studiach technicznych, i odbyciu służby wojskowej, przed rozpoczęciem pracy zawodowej zmuszony byłem udać się do odpowiednich urzędów państwowych. W Urzędzie do Spraw Zatrudnienia usłyszałem, że jest wiele ofert pracy na stanowisku inżyniera a ja “idąc na łatwiznę” chcę pracować jako zegarmistrz. Dla odmiany w Wojskowej Komendzie Uzupełnień odkładający moje dokumenty oficer stwierdził, że jeśli zostanę powołany na okresowe szkolenia, to w ostatniej kolejności, bo jest wiele innych osób których praca nie jest tak społeczeństwu potrzebna.

W dalszej części tekstu nie chcę analizować technicznych aspektów rozwoju zegarów czy później zegarków. Dzielić czas na okresy królowania zegarów słonecznych, piaskowych, wodnych i mechanicznych. Rozpatrywać kto i gdzie po raz pierwszy zbudował zegar mechaniczny a kto wykonał piękniejszy czy bardziej skomplikowany, skupiając się jedynie na osobie zwanej zegarmistrzem. Zakładając, że z wyjątkiem części okresu powojennego ewolucja zawodu przebiegała podobnie jak w większości krajów europejskich w analizie skupiam się tylko na naszym lokalnym rynku.

Władek Meller
http://www.zegarki.info.pl/413/zegarmistrz

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Rezonator kwarcowy   #aktualne   #cy   #czas   #dla   #dr hab   #gdzie   #jest   #jutro   #lub   #obok