Jeśli zegarek to ze Szwajcarii

Mówiąc o zegarmistrzostwie jeszcze w początkach 18-tego wieku nie mówimy o konkretnych firmach, czy krajach w których rozwijała się taka produkcja. W tym czasie decydującym wyznacznikiem jakości produktu była osoba mistrza wykonująca konkretne dzieła, i miasta, w których dzięki tradycji i rywalizacji jakość wyrobów wyróżniała się na tle innych. Takim ośrodkami były np. Londyn, i miasta niemieckie, ale był także Gdańsk, Toruń i Warszawa, gdzie przepiękne czasomierze wyrabiali np. zegarmistrzowie z rodziny Gugenmusów .

Jak to się stało, że w dniu dzisiejszym jako jedynie prestiżowe i jakościowo najlepsze uważa się zegarki z kraju Helwetów. Skąd w tradycji powiedzenie “dokładny jak szwajcarski zegarek” czy “szwajcarska precyzja” ?

Sami Szwajcarzy podają kilka powodów rozwoju tego dziś już tradycyjnego dla ich regionu rzemiosła.

W Muzeum Historycznym w miejscowości Neuchatel znajduje się obraz przedstawiający młodego ucznia kowalskiego Daniela JaenRicharda, oraz angielskiego kupca, który wręczając młodzianowi uszkodzony zegarek prosi o jego naprawę. Tradycja mówi, że młody kowal zegarek naprawił, a na podpatrując jego konstrukcję zbudował następne czasomierze. Sztuki tej nauczył całą wioskę Le Locle, która następnie stała się stolicą szwajcarskiego zegarmistrzostwa.
Read more

Authors

Related posts

Top