Dziś zegary kwarcowe – co będzie jutro?

Referat pod takim tytułem wygłosił Pan prof. dr hab. inż. Zdzisław Mrugalski podczas II-go Kongresu Zegarmistrzowskiego w dniu 5.11.1992 roku, kongresu odbywającego się w Hotelu Forum w Warszawie i połączonego z targami PAI-TIME ´92.

Dziś po kilkunastu latach postawione w tytule pytanie jest w dalszym ciągu bardzo aktualne, szczególnie dla wszystkich zawodowo, czy hobbystycznie zajmujących się zegarkami.

Opierając się na szkicu referatu mojego akademickiego nauczyciela, dyplomowego promotora i ówczesnego dziekana Wydziału Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej (dziś wydziału Mechatroniki) przedstawiam cały czas aktualne spostrzeżenia profesora.

Tak wiec, artykuł ten będzie zbiorem cytatów i tylko tam, gdzie upływający czas wymusił inne spojrzenie na rynek zegarkowy pozwolę sobie na uzupełnienie czy słowa polemiki.

” Jeśli w odpowiedzi na pytanie postawione w tytule oczekiwali Państwo rewelacji – to muszę Państwa rozczarować: w najbliższej przyszłości podstawowym miernikiem czasu będzie w dalszym ciągu zegar (lub zegarek) kwarcowy – jednak w zależności od potrzeb użytkownika i jego możliwości finansowych – znacznie udoskonalony” – to słowa, którymi rozpoczynając referat profesor ostudził zapal poszukiwaczy rewelacji czy miłośników zegarków mechanicznych i skupił się w dalszej części tylko na rozważaniach związanych z zegarami kwarcowymi.

Dziś możemy z dużą pewnością powiedzieć, że jutro obok zegarków kwarcowych pełne prawo istnienia ma grupa przede wszystkim luksusowych zegarków mechanicznych.
Read more

Authors

Related posts

Top